Říká se, že rodinu si nikdo z nás nevybírá. Zároveň je však rodina a příbuzní tím nejdůležitějším, co každý v životě máme. A nejde jen o mámu a tátu. Ztratit z různých příčin na dlouhé roky kontakt s nejbližšími proto může být nesmírně bolestivou zkušeností. Tak bolestivou, že jsou někteří z nás ochotni za možnost opět se ztracenými blízkými dát cokoli. Nový pořad Ztracená rodina se pokusí několika z nich, kteří marně pátrají po svých příbuzných, podat pomocnou ruku.

„Ztracená rodina není projekt, který by chtěl zaujmout ukazováním extrémů nebo konfrontační technikou. Obsahem projektu jsou často velmi bolestná, letitá odloučení, nedorozumění, křivdy, vědomé i nevědomé nepravdy a k těm je třeba přistupovat s velikým respektem, citem a opatrně zacházet s každou informací. Nejde tedy o senzace, ale o hluboké lidské prožitky,“ přibližuje koncept dokureality Tereza Pergnerová.

Ztracená rodina už brzy na Nově: Show bude radikálně měnit lidské osudy
Ztracená rodina už brzy na Nově: Show bude radikálně měnit lidské osudy

„V každém z dílů Ztracené rodiny budeme vyprávět dva různé životní příběhy a budeme svědky dvou jejich shledání,“ dodala moderátorka, která rovněž přiznala, že při realizaci jednotlivých dílů se jak štáb, tak ona sama mnohdy nevyhnou slzám: „Někdy se lidé postrádají třeba i padesát let. Teď už mi možná rozumíte, proč je třeba k projektu přistupovat velmi opatrně. Často je při natáčení společného shledání přítomna i psycholožka nebo zdravotník.“

Jejím kolegou i parťákem při hledání dlouho ztracených příbuzných a snaze navázat opět léta ztracená rodinná pouta bude Mirek Vaňura. Kromě samotného hledání „ztracených“ příbuzných jej čeká i náročný úkol - být vždy jako úplně první v kontaktu s hledaným člověkem a poprvé po letech s nimi hovořit o dlouho zapomenutých událostech, křivdách i velkých bolestech, jež k rozpadu rodinných vztahů kdysi vedly.

„Je to pro mě výzva, ale od začátku mi byla velmi blízká. Považuji se totiž za rodinný typ a myslím, že rodina je pro každého zásadní a nepostradatelně důležitá. Velmi mě proto zaujala šance někomu pomoci dát ztracenou rodinu opět dohromady. Protože aspoň za ten pokus to stojí vždy,“ popsal Mirek svůj pohled na pořad stejně jako hlavní důvody, proč roli moderátora přijal. Jak pracuje se silnými emocemi, jež jsou u takového pořadu nevyhnutelné, on?

Ztracená rodina - ukázka
Ztracená rodina - ukázka

„Já jako moderátor si určitě můžu dovolit emoce s hledanými rodinami prožívat, ale pořád si musím udržet nadhled. S člověkem, kterého najdeme, také přirozeně navážu bližší vztah, a když se pak schyluje k setkání, beru ho tak trochu za svého a prožívám shledání s ním. Je to napínavé a dojemné,“ vysvětlil Vaňura, který přiznal, že si umí představit, že by tímto způsobem byl ochoten hledat i své vlastní ztracené příbuzné. Po zkušenosti s tím, jak pořad vzniká, se s ním v tomto názoru shoduje i Tereza Pergnerová.

Silné příběhy opětovných shledání blízkých příbuzných, kteří se z různých důvodů léta nemohli nebo nechtěli stýkat, si na Voyo budete moci poprvé pustit již ve čtvrtek 31. srpna. Na TV Nova pak dokureality bude mít premiéru o týden později, tedy ve čtvrtek 7. září.