1. Korunovace britského krále

Karel III. se oficiální korunovace britským králem dočká v sobotu 6. května. Nova TV bude samozřejmě živě u toho, a tak můžete všechny zásadní momenty této globálně sledované události vidět živě. Velká Británie již korunovaci nezažila dlouhých 70. let a za Českou republiku se jí zúčastní také prezident Petr Pavel s chotí. Nenechte si ujít exkluzivní reportáže, rozhovory s odborníky na britskou monarchii a přímý přenos celého ceremoniálu komentovaný Michaelou Indrákovou a Michalem Kratochvílem.

Korunovace britského krále
Korunovace britského krále
zpravodajský | Česká republika |
Titul není dostupný

2. Dynastie Windsorů

Jsou nepochybně nejznámějším a nejmocnějším královským rodem dnešního světa. Dynastie Windsorů vládne Velké Británii a zemím Commonwealthu již od roku 1917. Dokázala si tak svou pozici udržet navzdory druhé světové válce, řadě společenských změn, skandálů, tragédií, sporů i rozvodů, jež nikdy neunikly očím veřejnosti. Jaká je pravda o německém původu Windsorů a kdo byli jejich předci? Dokument mimo jiné nahlíží na celou rodinu i očima Karla III., prvorozeného syna Alžběty II., který se musel v životě mimo jiné vypřádat s tím, že jeho rodiče byli panovníci a nemohli mu tak být od dětství takovou oporou, jakou by matka a otec pro své děti zřejmě být měli.

Dynastie Windsorů
Dynastie Windsorů
dokumentární | USA / Velká Británie |
Režie: Justin Hardy, Nicola Seare
Hrají: královna Alžběta II., Piers Brendon, Rosamund Pike, Sally Bedell Smith, Kate Williams

3. Tajemství královské rodiny

Osmidílný britský dokumentární cyklus se jako jeden z mála nezabývá na veřejnost vystavovaným královským pozlátkem, který všichni moc dobře známe. Tvůrci místo toho nahlížejí až do samotných útrob britské královské rodiny. Kdo ve skutečnosti životy urozených členů vládnoucího rodu platí? Kolik z britských daní musí na údržbu paláců nebo cestování po světě plynout? A jakými dalšími způsoby si britská královská rodina na svůj honosný život velmi lukrativně vydělává? To vše a mnoho dalšího ze zákulisí nejmocnějšího královského rodu světa vám Tajemství královské rodiny odhalí.

4. Alžběta II.: Tři dny v Česku

Královna Alžběta se během své 70leté vlády do České republiky podívala oficiálně pouze jednou. V březnu 1996 dorazila i s manželem princem Philipem na třídenní návštěvu Česka. Během ní si prohlédla krásy Prahy včetně Karlova Mostu, Staroměstské radnici či Pražského hradu, kde se zúčastnila i slavnostní večeře, ale zamířila také do Lán či Brna. Exkluzivní dokument mapující organizaci, přípravu i průběh této výjimečné státní návštěvy vznikl z produkce TV Nova po loňském úmrtí nejdéle vládnoucí panovnice ve známé historii.

Alžběta II.: Tři dny v Česku
Alžběta II.: Tři dny v Česku
dokumentární | Česká republika |
Titul není dostupný

5. Královský pár v neklidném století

Celkem 73 let byli královna Alžběta II. a její manžel a princ Philip svoji. Z této doby navíc rekordních 69 let Alžběta a Philip strávili jakožto královský pár, během kterých se je naučil znát i milovat takřka celý svět. Dokumentární snímek na celkem pěti osudových okamžicích z jejich života postupně skrz vyprávění Otakara Brouska ml. ukazuje, že v mnoha chvílích mělo jejich panování k věčným úsměvům, nekonečnému štěstí a bezstarostnému královskému životu velmi daleko. A že museli během svých životů už od dětství řešit celou řadu výzev, s nimiž se obyčejný smrtelník nikdy nesetká.

6. Princ Philip - portrét

Životopisný dokument zaměřující se primárně na prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Kromě hromady dosud nezveřejněných archivních záběrů z princova života nabízí snímek opravdu bohaté kvantum informací, mezi nimiž se určitě najde celá řada faktů, které jste o něm doposud vůbec nevěděli. Jak se potomek hned dvou různých královských rodů, jež se roku 1921 narodil na řeckém ostrově Korfu a v dětství zažil skutečnou chudobu, dokázal dostat až po bok britské královny a vydržet zde přes 70 let? Na to vám během 49 minut dá tento dokument velmi detailní a zajímavou odpověď.

Princ Philip - portrét
Princ Philip - portrét
dokumentární | životopisný | Velká Británie |
Režie: Vance Goodwin, Adrian Munsey
Hrají: Prince Philip, vévoda z Edinburghu, královna Alžběta II., princ Charles

7. Diana

Za jednu z nejtěžších a nejsložitějších epizod života krále Karla III. lze nepochybně považovat jeho první manželství s Dianou, princeznou z Walesu. Nejen proto, že celý dvůr musel ustát stud spojený s rozvodem dědice trůnu. Ale tak kvůli mimořádné popularitě Diany a s tím spojeným růstem nepopularity královské rodiny, jež vyvrcholila po tragické smrti matky princů Williama a Harryho. Hraný životopisný film Olivera Hirschbiegela se ve svých 113 minutách zaměřuje na poslední dva roky života tehdy již rozvedené Diany. Po komplikovaném sňatku s dědicem trůnu se tak populární žena vrhá do nejistého vztahu s muslimem, který je od samého začátku rovněž pod palbou jeho rodiny.

Diana
Diana
drama | Velká Británie / Francie / Belgie |
Režie: Oliver Hirschbiegel
Hrají: Juliet Stevenson, Charles Edwards, Douglas Hodge, Naveen Andrews, Naomi Watts

8. Rozhovor s princem Harrym

Princ Harry podruhé. Jak už bylo řečeno dříve, pár královských uprchlíků Harry a Meghan rozhodně ostrými slovy směrem k Británii nešetří a tento exkluzivní rozhovor je dalším z těch, kde se mladý princ rozhodl hovořit zcela otevřené. Tazatelem je tentokrát Tom Bradby z ITV, který se Harryho ptá na soukromí života Britské královské rodiny, skutečné vztahy s jeho urozenými příbuznými či to, jakým způsobem média vytvářejí bezchybný veřejný obraz královské rodiny, aby udržely její vysokou popularitu a obdiv v očích veřejnosti.

Rozhovor s princem Harrym
Rozhovor s princem Harrym
dokumentární | životopisný | Velká Británie |
Hrají: Tom Bradby, princ Harry

9. Princ Harry: Vlastními slovy

Princ Harry a jeho manželka Meghan Markle v poslední době způsobili hned několik pozdvižení spojených s jejich veřejnými vystoupeními. Po útěku od Britské královské rodiny do USA se totiž pár rozhodl sdílet s celým světem všechny své zkušenosti z nitra monarchie, do nějž zatím veřejnost prakticky nikdy neviděla. Na seznam šokujících prohlášení nepochybně patří i Harryho rozhovor s Andersonem Cooperem, v němž zveřejnil hned několik zcela nečekaných prohlášení. Princ totiž kritikou rozhodně nešetří, a ne všechny informace se pravděpodobně Buckinghamskému paláci dobře poslouchají.

Princ Harry: Vlastními slovy
Princ Harry: Vlastními slovy
dokumentární | životopisný | USA / Velká Británie |
Hrají: princ Harry, Anderson Cooper