1. Holky z porcelánu

Filmová premiéra Dagmar Havlové z roku 1974 je komedií režiséra Juraje Herze o zaměstnankyních velkoskladu porcelánu. Každá zde pracující dívka je trochu jiná a řeší v soukromém životě jiné osobní problémy, jež mnohdy prosakují i do života pracovního. Jedna marně touží po vdavkách, další je matka samoživitelka a další vlastně ještě tak trochu naivní puberťačka. Nad pěticí hlavních postav navíc bdí jejich přísná vedoucí. Dosavadní pořádky ve skladu však zcela na hlavu postaví výsledky nařízené velké inventury. Dagmar Havlová za tento svůj filmový debut obdržela na festivalu pro mladé diváky v Trutnově v roce 1975 Malé zlaté slunce.

Holky z porcelánu
Holky z porcelánu
české filmy | komediální | Československo |
Režie: Juraj Herz
Hrají: Míla Myslíková, Marie Rosůlková, Lenka Kořínková, Marta Rašlová, Jelena Šebestová-Juklová

2. Holka na zabití

V druhé polovině 70. let se již Dagmar Havlová stala velmi žádanou herečkou. Už v roce 1975 na sebe opět upozornila v roli naivní dívky Anny, která vyrazí za svou kamarádkou Gitou do hotelu v Krkonoších, kde pracuje jako servírka. Gita jí totiž dluží peníze. Když na místo dorazí, personál hotelu jí oznámí, že Gita zmizela, jelikož zřejmě někam odešla za lepším, což zde není nic neobvyklého. Zvědavá Anna však velmi brzy zjistí, že se kamarádce zřejmě stalo něco mnohem horšího a že v jejím zmizení má nepochybně prsty její milenec.

Holka na zabití
Holka na zabití
Režie: Juraj Herz
Hrají: Dagmar Veškrnová-Havlová, Ilja Prachař, Vít Olmer, Josef Abrhám, Karel Augusta

3. Zítra to roztočíme, drahoušku!

Komediální klasika Československa 70. let, která dodnes u diváků boduje. Miloš Kopecký a Stella Zázvorková spolu žijí vedle sousedů Ivy Janžurové a Františka Peterky, jejichž dceru ztvárňuje právě Dagmar Havlová. Oba manželské páry si začnou dělat zpočátku nevinné sousedské naschvály, jejichž intenzita se však neustále stupňuje, až vše přeroste v nefalšovanou válku a nevraživost. Vše má ukončit chystané bourání domu, díky němuž se obě rodiny stěhují do nového bydlení. Následuje však absolutní šok, když zjišťují, že i v novém jsou opět sousedé. A to ještě ani jeden pár netuší, co na ně chystají mladí.

Zítra to roztočíme, drahoušku!
Zítra to roztočíme, drahoušku!
české filmy | komediální | Československo |
Režie: Petr Schulhoff
Hrají: Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Iva Janžurová, František Peterka

4. Jak se točí rozmarýny

Rodinná komedie Jak se točí rozmarýny nabízí pohled na svět natáčení filmů dětskýma očima. Zákulisí příprav na natáčení, při němž režisérka se svou asistentkou hledá vhodnou dívku pro nelehkou hlavní roli, která vyžaduje mimo jiné ostříhání hlavní představitelky do hola. Navzdory tomuto handicapu se však vybraná dívka – nebojácná Růženka – musí rovněž potýkat se závistí ostatních dětí. Na první pohled nevinné dětské hry jsou pro ni totiž spíš přípravou na nekompromisní dospělost. Během natáčení zároveň poprvé poznává, co je to láska i zlomené srdce.

Jak se točí Rozmarýny
Jak se točí Rozmarýny
Režie: Věra Plívová - Šimková
Hrají: Iva Janžurová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Josef Bláha, Jiří Krampol, Jiří Lábus

5. Poslední propadne peklu

Ambiciózní historický snímek Ludvíka Ráže, který se snaží ukázat temnou, napjatou, ale také drsnou dobu roku 1611 krátce před vypuknutím krvavé třicetileté války. Kostýmy i šermířské souboje zde jasně ukazují, že v Barrandově na začátku 80. let rozhodně na ničem nešetřili. Snímek si vysloužil velkou chválu za zachycení dobové atmosféry i na svou dobu velmi povedené akční bojové scény. Nečekejte žádnou rodinnou podívanou, toto ztvárnění drsného období začátku 17. století totiž brutalitu tehdejší doby ukazuje se stejnou samozřejmostí, s jakou byla tehdy i na našem území vykonávána.

Poslední propadne peklu
Poslední propadne peklu
Režie: Ludvík Ráža
Hrají: Michaela Kudláčková, Ivan Vyskočil, Luděk Munzar, Josef Karlík, Jiří Holý

6. Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Ikonický snímek s Bolkem Polívko a Miroslavem Donutilem v hlavní roli patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co u nás filmaři po revoluci vytvořili. Kultovní hlášky obyčejného vesnického pijana Bohuše, z nějž se díky dědictví po otci stane přes noc milionář, dnes zná prakticky každý. Stejně jako jeho vzplanutí k prostitutce Irence, setkání s Karlem Gottem, výlet s jeho vesnickými kumpány do luxusní restaurace v Brně, snahu objednat si na zahrádce u číšníka sifon i to, jak se k němu všichni rázem otočí zády, když bohatství zmizí stejně rychle, jako se objevilo.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág
Dědictví aneb Kurvahošigutntág
české filmy | komediální | Československo |
Režie: Věra Chytilová
Hrají: Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Anna Pantůčková, Šárka Vojtková, Pavel Zatloukal

7. Normal

Po konci Václava Havla ve funkci prezidenta se Dagmar Havlová začala tu a tam sporadicky opět před kamerou objevovat (během funkce první dámy hereckou kariéru zcela opustila). Jejím druhým filmem po odchodu z Pražského hradu se stalo drama Normal, jež vzniklo dle skutečného případu mimořádně inteligentního německého masového vraha Petera Kürtena, který v 30. letech 20. století svými zvrhlými činy šokoval nejen celé Německo, ale i Evropu. Zatímco se o jeho osobu zajímá začínající právník, dostává se až k vrahově ženě, kterou hraje právě Havlová.

Normal
Normal
psychologický | thriller | Česká republika / Makedonie / Velká Británie |
Režie: Julius Ševčík
Hrají: Milan Kňažko, Pavel Gajdoš

8. Odcházení

Dagmar Havlová si rovněž nemohla nechat ujít roli ve filmu Odcházení, jež je prvním a zároveň posledním filmem Václava Havla. Snímek vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry a premiéru měl v březnu 2011, jen 9 měsíců před Havlovou smrtí. Zajímavostí je, že celý děj filmu se odehrává na zahradě rozlehlé vládní vily, v níž hlavní hrdina, politika na konci své kariéry, který se musí smířit s koncem ve své funkci. V obsazení nechybí velká jména jako Josef Abrhám, Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Lábus, Jiří Macháček či Tatiana Dyková.

Odcházení
Odcházení
české filmy | drama | komediální | Česká republika |
Režie: Václav Havel
Hrají: Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Dyková Vilhelmová

9. Dědictví aneb Kurva se neříká

Dvanáct let po prvním veleúspěšném díle vzniklo volné pokračování komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág, jehož scénáře se ujal sám „Bohuš“ Boleslav Polívka. Jak se za ta léta změnil život již zestárlého multimilionáře, kterému zemřela láska jeho života Vlasta? Nechybí ani další herci z prvního dílu jako Ivana Chýlková, Arnošt Goldflam nebo JUDR. Strážný alias Jiří Pecha.

Dědictví aneb Kurva se neříká
Dědictví aneb Kurva se neříká
české filmy | komediální | Česká republika |
Režie: Robert Sedláček
Hrají: Boleslav Polívka, Arnošt Goldflam, Karel Heřmánek, Ivana Chýlková, Jitka Čvančarová

10. Vlastníci

Konverzační komedie Vlastníci je velmi úspěšným útokem na bránici každého, kdo se někdy sám musel zúčastnit schůze společenství vlastníků v činžovním domě. Nechybí zde žádný archetyp klasického českého souseda. Nadšení (a taky naivní) novomanželé, pedantka hlídající, zda vše probíhá dle pravidel, ukecaná stará paní, chamtivec, který se snaží co nejvíc zbohatnout i postarší bručoun, jemuž se jakékoli nápady na opravy, úpravy a vlastně i cokoli jiného, co by stálo peníze, zkrátka nelíbí a odmítá o tom diskutovat. Dokáže se tahle nesourodá partička nakonec aspoň na něčem během schůze dohodnout?

Vlastníci
Vlastníci
české filmy | drama | komediální | Česká republika |
Režie: Jiří Havelka
Hrají: Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý

11. Případ Roubal

Sériový vrah Ivan Roubal v 90. letech svými chladnokrevně naplánovanými i provedenými vraždami šokoval celé Česko. Nejenže některé oběti jeho domnělých vražd dodnes nebyly – a už možná nikdy nebudou – nalezeny, ale celý proces s ním provázela celá řada skandálů či pochybení. Ivan Roubal se zároveň od samého začátku ukázal být velmi inteligentním a obratným řečníkem. Minisérie Případ Roubal se mimo jiné zaměřuje i na advokáty obhajující Roubala, kteří během vyšetřování stáli před nejedním morálním dilematem. V hlavní roli se můžete těšit na skvělého Hynka Čermáka.

Případ Roubal
Případ Roubal
kriminální | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, Jan Čenský, David Švehlík, Vojtěch Vodochodský

12. Vědma

Český fantasy seriál? Přesně takovou ambici má první vlaštovka tohoto žánru, která se letos objeví exkluzivně na Voyo. V mysteriózní minisérii Vědma dle scénáře Adriany Kronerové se diváci sice podívají především do současnosti, ale děj se bude točit rovněž okolo pražských legend pocházejících až z 16. století. A nebude chybět ani bájný Golem! V hlavních rolích se můžete těšit na Dagmar Havlovou, Jaroslava Duška, Josefa Trojana nebo Annet Charitanovou.

Vědma
Vědma
Režie: Jakub Kroner
Hrají: Antónia Lišková, Dagmar Havlová, Jaroslav Dušek, Josef Trojan, Annet Charitonova