1. Kolja

Otec a syn Svěrákovi dali v polovině 90. let hlavy dohromady a byl z toho teprve historicky třetí Oscar pro snímek z našich luhů a hájů. Jan režíroval, Zdeněk sepsal scénář a zahrál si hlavní roli po boku ruského chlapce Andreje Chalimona. Jestli v historii samostatné České republiky existuje jeden film, který by měl aspoň jednou v životě vidět úplně každý, pak je to právě Kolja. Vtipný, tragický a zároveň lidský snímek nabízí kromě výborného obsazení také na první pohled vskutku obyčejný příběh, který se však s každou další minutou stává stále více neobyčejným. Až mu nakonec tleskali i v tom slavném Hollywoodu, odkud si odnesl Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

Kolja
Kolja
české filmy | drama | komediální | Česká republika / Velká Británie |
Režie: Jan Svěrák
Hrají: Zdeněk Svěrák, Andrej Chalimon, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Stella Zázvorková

2. Železná lady

Jedna z životních rolí Meryl Streep, za níž si odnesla již svého třetího Oscara. Jak již název napovídá, herečka se v tomto filmu vžila do role britské premiérky Margaret Thatcherové, která krátce před smrtí přemítá a znovu prožívá o klíčových okamžicích svého života. Života, v němž se zprvu nenápadná a k ničemu nepředurčená dcera hokynáře dokázala prosadit nejen na Oxfordu, ale následně i v politice. Její osobitý přístup k řízení svých podřízených i celé země z ní udělal nejen politickou ikonu, ale rovněž jí vysloužil přezdívku „Železná lady“.

Železná lady
Železná lady
drama | historický | životopisný | Velká Británie / Francie |
Režie: Phyllida Lloyd
Hrají: Meryl Streep, Jim Broadbent, Alexandra Roach, Anthony Head, Richard E. Grant

3. Terapie láskou

Romantická komedie Terapie láskou vypráví příběh učitele dějepisu, který načapá svou manželku při nevěře, neovládne se a způsobí jejímu milenci vážné ublížení na zdraví. Soud z něj nakonec udělá hlavního viníka a nařídí mu ústavní léčbu, během níž jej opustí žena, vyhodí jej z práce a přijde o svůj dům. Po propuštění se tak musí vrátit bydlet zpět ke svým rodičům a čeká jej zatraceně nelehký úkol – postavit se opět na vlastní nohy, dát do pořádku svou chatrnou psychiku a zjistit, jestli bude ještě někdy schopen někoho zase milovat. Prestižní sošku si za něj v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli odnesla Jennifer Lawrence.

Terapie láskou
Terapie láskou
Režie: David O. Russell
Hrají: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Anupam Kher

4. 12 let v řetězech

Není náhodou, že v tomto žebříčku nemalou část tvoří filmy podle skutečných událostí. Marná sláva, příběhy, které se doopravdy udály, zkrátka mnohdy působí jinak a dovedou vyvolat emoce jako žádné jiné. To je rovněž případ snímku 12 let v řetězech, adaptace životopisné knihy Solomona Northupa, Američana tmavé pleti, jež byl unesen a následně strávil doslova 12 let v řetězech jakožto otrok na plantáži. Během více než dekády pod nadvládou různorodých otrokářů a ve zlém snu nikdy nekončící dřiny na bavlníkových plantážích potká Solomona prakticky vše, co si jen lze představit. Ne náhodou snímek nakonec posbíral celkem 3 Oscary v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli a Nejlepší adaptovaný scénář.

12 let v řetězech
12 let v řetězech
drama | historický | životopisný | USA / Velká Británie |
Režie: Steve McQueen
Hrají: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Lupita Nyong'o, Benedict Cumberbatch, Sarah Paulson

5. La La Land

Filmový muzikál La La Land se stal v roce 2016 hotovým fenoménem a získal si srdce milionů diváků po celém světě. Režisér Damien Chazelle dokázal natočit nejen mimořádně vydařenou poctu hollywoodské muzikálové klasice, ale zároveň dovést hlavní hrdiny v podání Ryana Goslinga a Emmu Stone k famózním výkonům. Povinnost nejen pro milovníky romantiky, ale i pro každého hudebního fajnšmekra. Ostatně šest posbíraných Oscarů o kvalitě filmů říká mnohé. Uspěl v kategoriích Nejlepší režie, Nejlepší herečka v hlavní roli, Nejlepší kamera, Nejlepší hudba, Nejlepší úvodní píseň a Nejlepší výprava.

La La Land
La La Land
hudební | romantický | USA |
Režie: Damien Chazelle
Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt, J.K. Simmons, Jason Fuchs
Titul není dostupný

6. Já, Tonya

Životopisná komedie o krasobruslařské hvězdě Tonyi Harding je ve svém jádru stejně černá, jako byla její sportovní kariéra. Mistryně USA a vicemistryně světa z počátku 90. let platila za velký talent a svému úspěchu vděčila mimo jiné velké dřině, díky níž se z ničeho dokázala vypracovat až na vrchol. Pak se však odhodlala k činu, který je dodnes považován za jeden z největších skandálů v moderních dějinách sportu jako celku. V důsledku nejenže o jeden ze svých titulů přišla, ale obdržela rovněž doživotní zákaz účastnit se jakékoli krasobruslařské soutěže. Zatímco Tonyu ve filmu ztvárňuje Margot Robbie, Oscara si nakonec odnesla její kolegyně Allison Janney v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Já, Tonya
Já, Tonya
komediální | životopisný | USA / Velká Británie |
Režie: Craig Gillespie
Hrají: Margot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney, Julianne Nicholson, Paul Walter Hauser

7. Judy

Herečka a jazzová zpěvačka Judy Garland prožila hvězdnou kariéru. Již od mládí ji zbožňovala celá Amerika a svým talentem si postupně podmanila celý svět. Globální sláva si však na mladé žene vybrala nehezkou daň – dlouhé hodiny osamění na hotelech začala řešit alkoholem i prášky. Stále víc si uvědomuje, že by byla mnohem šťastnější, kdyby všechny vyprodané turné i slávu mohla hodit za hlavu a být prostě doma se svými dětmi. Místo toho musí řešit docházející peníze i hroutící se manželství. Najde sílu ustát nápor světa a pokračovat dál? Herečka Renée Zellweger získala za roli Judy Oscara v kategorii Nejlepší ženský výkon v hlavní roli.

Judy
Judy
drama | životopisný | Velká Británie / Francie / USA |
Režie: Rupert Goold
Hrají: Renée Zellweger, Finn Wittrock, Jessie Buckley, Rufus Sewell, Michael Gambon

8. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Může ortodoxně věřící pacificsta, který odmítá zabít bližního svého, vyrazit do kruté a bezohledné válečné vřavy? Desmond Doss byl Američanem s přesně takovýmto hodnotovým žebříčkem. Kvůli svému přesvědčení i odmítáním nosit zbraň čelil šikaně i opovržení už při výcviku. Přes všechny klacky, které mu osud házel pod nohy, se však nakonec stal jediným americkým vojákem, jež po bojištích druhé světové války běhal dobrovolně beze zbraně, vyzbrojen jen lékárničkou a svou nezlomnou vírou. I přesto se mu v brutálních bojích v Pacifiku podařilo dosáhnout hrdinského činu, díky němuž získal nejvyšší vojenské vyznamenání a historie si jej bude pamatovat už navždy.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Režie: Mel Gibson
Hrají: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer

9. Amy

Režisér Asif Kapadia přináší velmi povedený, intimní a emočně silný dokumentární pohled na životní příběh nesmírně talentované britské zpěvačky a skladatelky Amy Winehouse. Skrz působivou koláž dosud nikdy nepublikovaných záběrů, otevřených rozhovorů, ale i hudebních vystoupení životopisný dokument popisuje, jak se Amy stala světově slavnou a jak kvůli slávě složitě bojovala se závislostí i svými osobními démony, což vyústilo až v její předčasnou, tragickou smrt v pouhých 27 letech. O tom, že tento počin by neměl chybět na seznamu žádného diváka, svědčí i Oscar v kategorii Nejlepší celovečerní dokument.

Amy
Amy
Režie: Asif Kapadia
Hrají: Amy Winehouse (a.z.), Mark Ronson, Tony Bennett, Pete Doherty, Russell Brand (a.z.)

10. Kód Enigmy

Ne každý dnes ví, že jeden britský génius položil již během druhé světové války matematické základy stroje, který dnes známe jako počítač. A že dokonce na základě podobné logiky zkonstruoval stroj, jehož schopnosti prokazatelně zachránily tisíce lidských životů a zkrátily dobu trvání 2. světové války v Evropě. Tím géniem byl matematik a kryptoanalytik Alan Turing (Benedict Cumberbatch), kterému se po dlouhém a vyčerpávajícím bádání podařilo právě s pomocí přelomového přístroje prolomit údajně nejdokonalejší šifrovací přístroj té doby – německou Enigmu. Po válce se však Británie k tomuto válečnému hrdinovi otočila kvůli jeho sexuální orientaci zády a de facto zapříčinila jeho předčasnou smrt. Sošku film získal v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář.

Kód Enigmy
Kód Enigmy
válečný | životopisný | USA / Velká Británie |
Režie: Morten Tyldum
Hrají: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech

11. Vévodkyně

Georgiana Cavendish byla anglická šlechtična žijící v 18. století, která je praprapratetičkou princezny Diany. Ještě víc než společný rodokmen i rodné příjmení „Spencer“ však obě ženy spojuje jejich životní příběh. Georgianna se podobně jako svého času Diana provdala za vévodu, kterého ve skutečnosti nemilovala. Zároveň byla velmi charismatickou a pokrokovou ženou, jejíž vystupování jí vysloužilo nemalou popularitu u veřejnosti. Citově vyprahlé manželství si však zároveň vynahrazovala milostnými zálety. Ovšem jen do chvíle, než jeden z nich vyústí v hořký konflikt, v němž její manžel, který jí byl mezitím rovněž nevěrný, chce mít za každou cenu poslední slovo. Historický snímek si odnesl zaslouženého Oscara v kategorii Nejlepší kostýmy.

Vévodkyně
Vévodkyně
drama | historický | romantický | Velká Británie / Itálie / Kanada |
Režie: Saul Dibb
Hrají: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Hayley Atwell, Dominic Cooper