Pokud vás natočené příběhy, které se opravdu staly, zajímají, určitě nepřehlédněte naše nejlepší filmy podle skutečných událostí.

1. Král Šumavy: Fantom temného kraje

Jednou z nejočekávanějších novinek závěru roku 2022 na Voyo byla exkluzivní třídílná historická minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje. Jde o další dílo Voyo Originál, které nikde jinde neuvidíte. Renomovaný režisér David Ondříček dal dohromady poutavý příběh hrdinného hraničního převaděče působícího na Šumavě, který vychází ze skutečných událostí. Hlavní roli mladého kuchaře Sboru národní bezpečnosti, jež vezme boj za svobodu a spravedlnost do vlastních rukou, ztvárnil Oskar Hes.

Král Šumavy: Fantom temného kraje
Král Šumavy: Fantom temného kraje
drama | kriminální | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Oskar Hes, Kristýna Ryška, Judit Bárdos, Vojtěch Vodochodský, Jan Nedbal

2. Případ: Ponorka

Tato severská detektivní minisérie vznikla na motivy skutečných událostí vyšetřování úmrtí třicetileté švédské novinářky Kim Wallové. Ta se 10. srpna 2017 vydala udělat rozhovor s vynálezcem Peterem Madsenem na palubu jeho ponorky Nautilus. Jenže ponorka se po vyplutí na moře nevrátila do kodaňského přístavu a byla prohlášena za nezvěstnou. Záchranáři nakonec našli Nautilus potopený, Madsena se jim podařilo z vody zachránit, ale po Wallové nebylo nikde ani stopy. Ihned se proto rozjelo pátrání po tom, co se stalo s pohřešovanou novinářkou. A výsledek vyšetřování šokoval úplně všechny.

Případ: Ponorka
Případ: Ponorka
kriminální | mysteriózní | Dánsko / Švédsko |
Režie: Tobias Lindholm
Hrají: Søren Malling, Pilou Asbæk, Pernilla August, Rolf Lassgård, Charlotte Munck

3. Paní Wilsonová

Alison Wilson potkala svého manžela Alexandera Wilsona, když během druhé světové války pracovala pro britskou tajnou službu MI6. Pár měl po svatbě dva syny, a i když Alexanderův život nebyl normální. I přes oficiální vyhazov od MI6 manželce tvrdil, že s nimi stále spolupracuje a trávil dlouhá období v zahraničí. Skončila také dvakrát ve vězení za podvody. Alison věděla, že je jeho druhou manželkou a tušila, že má milenku, ale kvůli dětem sňatek zachovala. Po manželově náhlé smrti v roce 1963 na infarkt však o něm náhodou odhalila informace, které její život obrátily vzhůru nohama. Zajímavostí také je, že představitelka hlavní role Ruth Wilson je vnučkou skutečné Alison Wilson.

Paní Wilsonová
Paní Wilsonová
drama | životopisný | Velká Británie / USA |
Režie: Richard Claxton
Hrají: Ruth Wilson, Fiona Shaw, Calam Lynch, Iain Glen

4. Piknink na Hanging Rock

Byl výjimečně teplý 14. únor roku 1900, když se čtveřice dívek z internátní školy i se svou učitelkou rozhodne vyrazit na výlet a piknik ke zvláštní skále Hanging Rock. Všechny čtyři ženy však v den svatého Valentýna beze stopy zmizí. Následná velká pátrací akce přinese výsledek – po týdnu je úspěšně nalezena jedna ze studentek živá. Vůbec nic si však z posledního týdne nepamatuje, a tak pátrací akce pokračuje dál. Události seriálu vycházejí ze skutečné události, k níž mělo dle knihy Joan Lindsayové dojít v roce 1900 v Austrálii.

Piknik na Hanging Rock
Piknik na Hanging Rock
mysteriózní | Austrálie |
Režie: Larysa Kondracki, Michael Rymer
Hrají: Lola Bessis, Natalie Dormer, Harrison Gilbertson, Johny Pasvolsky, Lily Sullivan

5. Útok v Salisbury

Útok nervovou látkou Novičok, němuž došlo 4. března 2018 s cílem otrávit ve Velké Británii bývalého agenta ruské zpravodajské služby GRU Sergeje Skripala i jeho dceru, si většina z nás pamatuje. Zejména proto, že prezident Zeman měsíc po útoku prohlásil, že se Novičok vyráběl v Česku, čímž rozjel velké politické drama. V anglickém Salisbury ale mezitím panovaly velké obavy z toho, že se nervovou látkou kontaminuje všech 40 000 obyvatel města. Detektiv Nick Bailey, který na místě činu zasahoval jako první, posléze kvůli kontaminaci Novičokem v nemocnici bojoval o život. Jeho i další lidské příběhy lidí, kterých se tato kauza přímo dotkla, mapuje třídílná minisérie Útok v Salisbury.

Útok v Salisbury
Útok v Salisbury
kriminální | Velká Británie |
Režie: Saul Dibb
Hrají: Anne-Marie Duff, Rafe Spall, MyAnna Buring, Sophia Ally, Darren Boyd

6. Jitřní záře

Seriálové drama Jitřní záře z produkce Voyo Originál ve svých šesti epizodách adaptuje skutečné příběhy rodin, které se rozhodly žít mimo systém, avšak právě díky tomu na něj dříve či později narazily a dostaly se s ním do sporu. Samotný název minisérie vychází z netradičního jména, které se rodiče rozhodli dát své dceři a díky kterému se dostali do hledáčku sociálky. Kde tedy opravdu končí osobní svoboda a začíná společenská norma, jejíž překročení je po zásluze potrestáno? Můžeme vlastně vůbec žít „mimo systém“?

Jitřní záře
Jitřní záře
drama | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Jan Plouhar, Petra Bučková, Veronika Žilková, Pavel Nový, Pavel Zedníček

7. Den, který změnil Norsko

Jméno Andres Breivik zná od 22. července 2011 celý svět. Při svém teroristickém útoku onoho dne zabil v Oslu a na nedalekém ostrově Utøya celkem 77 lidí. 69 obětí tvořily děti, které se na zmíněném ostrově účastnily letního tábora. Seriál však místo útočníka sleduje příběhy několika fiktivních postav, jež reprezentují tehdejší skutečné obyvatele Norska, kteří se s následky útoku museli vyrovnat a vypořádat. Nejde o příběh popisující samotný útok, ale zaměřující se primárně na to, co brutálnímu teroristickému útoku předcházelo a co následovalo po něm. Mimo jiné se podíváme na to, jak šílený den onoho 22. července zažívali zaměstnanci nemocnice v Oslu.

Den, který změnil Norsko
Den, který změnil Norsko
drama | Norsko |
Režie: Gjyljeta Berisha, Pal Sletaune
Hrají: Mette Langfeldt Arnstad, Markus Tønseth, Fredrik Høyer, Marius Lien, Helga Guren

8. Případ Roubal

Sériový vrah Ivan Roubal v 90. letech svými chladnokrevně naplánovanými i provedenými vraždami šokoval celé Česko. Nejenže některé oběti jeho domnělých vražd dodnes nebyly – a už možná nikdy nebudou – nalezeny, ale celý proces s ním provázela celá řada skandálů či pochybení. Ivan Roubal se zároveň od samého začátku ukázal být velmi inteligentním a obratným řečníkem. Minisérie Případ Roubal se mimo jiné zaměřuje i na advokáty obhajující Roubala, kteří během vyšetřování stáli před nejedním morálním dilematem. V hlavní roli se můžete těšit na skvělého Hynka Čermáka.

Případ Roubal
Případ Roubal
kriminální | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, Jan Čenský, David Švehlík, Vojtěch Vodochodský

9. Zločin na statku

Šestidílný kriminální seriál vás zavede do útrob jednoho z nejznámějších britských zločinů. V noci z 6. na 7. srpna 1985 byla na farmě v Essexu vyvražděna pětičlenná rodina. Britská veřejnost nebyla šokována pouze samotným činem, ale rovněž tím, za jakých okolností tápající policie určila vraha, který byl následně odsouzen a dodnes sedí ve vězení. Kromě samotného případu nabízí tato šestidílná minisérie velmi povedený vhled do atmosféry, která v britské společnosti v polovině osmdesátých let panovala.

Zločin na statku
Zločin na statku
kriminální | Velká Británie |
Režie: Paul Whittington
Hrají: Gemma Whelan, Reid Scott, Freddie Fox, Alexandra Davies, Mark Addy

10. Pan Selfridge

Drama Pan Selfridge je adaptací životopisné knihy popisující skutečný příběh Američana Harryho Gordona Selfridge, vizionáře proslulého svou okázalostí, který v Londýně založil slavný obchodní dům Selfridges. S jeho budováním začal v roce 1908, kdy po přicestování do Londýna zjistil, že Angličané jsou až příliš konzervativní a na začátku 20. století ještě stále nepochopili, že nakupování může být i zábava. Jeho úsilí se přirozeně všude nesetká s nadšením, ale odhodlaný podnikatel je už od začátku rozhodnut, že ho v jeho snu nic nezastaví. Výborně obsazený seriál nabízí divákům možnost nahlédnout prakticky do všech úrovní fungování obchodního domu od prodavačů až po majitele včetně jeho energického a pro Brity místy pobuřujícího stylu vedení.

Pan Selfridge
Pan Selfridge
drama | Velká Británie |
Režie: Lawrence Till, Rob Evans
Hrají: Jeremy Piven, Frances O'Connor, Tom Goodman-Hill, Ron Cook, Amanda Abbington

11. Manhunt: Hon na vraha

A v Británii ještě zůstáváme. Tentokrát se vydáme do 21. století. V roce 2004 byla na jihu Londýna v parku objevena mrtvá dvaadvacetiletá Francouzka, na jejíž smrti se dle kriminalistů podílel někdo jiný. Vyšetřovatelé následně zjistili, že před pár lety se v okolí odehrály dva velmi podobné případy vražd, jejichž pachatel nebyl dosud dopaden. Případu se ujímá detektiv Colin Sutton, který stojí před nelehkým úkolem – nejen propojit všechny případy a tím dokázat, že je za nimi jeden sériový vrah, ale následně tohoto vraha vypátrat.

Manhunt: Hon na vraha
Manhunt: Hon na vraha
drama | kriminální | Velká Británie |
Režie: Marc Evans
Hrají: Martin Clunes, Claudie Blakley, Christopher Fulford, Katie Lyons

12. Guru

Šokující příběh hlavní hrdinky Alice, který dle skutečných událostí natočil exkluzivně pro Voyo režisér Biser. A. Arichtev, vás zavede do prostředí terapeutických lekcí jógy, při nichž se jejich zprostředkovatel guru Marek na ženách dopouští cíleně sexuálního násilí. Ve zmanipulování žen i jejich následném znásilnění mu navíc pomáhá jeho spolupracovnice Klára. Když Alice na policii oznámí, že byla znásilněna, zpočátku její výpověď všechny zmate. Následné vyšetřování však postupně ukáže, že žen jako Alice jsou zřejmě až desítky.

Guru
Guru
drama | kriminální | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Kotek, Kristýna Ryška, Lucie Štěpánková