1. Karel

„Zlatý hlas z Prahy“ Karel Gott je bez diskuze nejúspěšnějším i nejznámějším zpěvákem, jaký se kdy v České republice narodil. Stal se z něj fenomén, do jehož zpěvu se zamilovaly celé generace fanoušků a téměř až nábožensky jej následovaly. V posledních letech svého života se však Karel Gott potýkal se závažnou nemocí, která mu na mysl přivedla nejednu nepříjemnou myšlenku. Nejenže oslabovala jeho tělo a znemožňovala mu milované koncertování, ale zároveň hrozila tím, že bude muset dřív, než by sám chtěl, opustit své dvě nejmladší dcery Charlottu Ellu a Nelly Sofii. Dokument Karel nabízí intimní pohled do Gottova soukromí v poslední fázi jeho života.

Karel
Karel
Režie: Olga Malířová Špátová
Hrají: Karel Gott, Ivana Gottová, Charlotte Ella Gottová, Nelly Sofie Gottová, Marta Kubišová

2. Nedělej Zagorku!

V loňském roce na konci srpna se česká hudební scéna musela naposledy rozloučit s jednou z nejznámějších českých zpěvaček Hanou Zagorovou. Nezůstaly po ní však jen desítky a desítky milovaných písní, ale mimo jiné i nesmrtelná hláška „Nedělej Zagorku“. A právě ta se stala názvem jejího dokumentárního portrétu, který vznikl při příležitosti jejího velkého životního jubilea. V dokumentu nechybí nejen dosud nezveřejněné fotky či videa, ale také vzpomínky nespočtu jejich přátel a kolegů, kteří ji poznali také v soukromí, mimo pódia a světla reflektorů.

Nedělej Zagorku!
Nedělej Zagorku!
dokumentární | Česká republika |
Režie: Michal Čoudek
Hrají: Hana Zagorová, Lucie Borhyová, Martin Dejdar

3. Meky

Všichni ho znali, všichni někdy někde slyšeli jeho písně a nikdo mu neřekl jinak než „Meky“. Miro Žbirka patřil již před revolucí k nejslavnějším československým hudebníkům a písničkářům. O jeho životě ve chvílích, kdy nebyl na pódiu s kytarou v ruce, už toho ale tolik známo není. Svůj skutečný osud, v němž kromě oněch vrcholů nechyběla ani pády a bolesti, se rozhodl světu otevřít až v roce 2020, rok před svou smrtí. V otevřené zpovědi doplněné o nespočet archivních materiálů se dozvíte, jak dokázal Meky prorazit nejen v socialismu, ale posléze i v demokracii.

Meky
Meky
dokumentární | životopisný | Česká republika / Slovensko |
Režie: Šimon Šafránek
Hrají: Marika Gombitová, Jaromír Tůma, Kateřina Žbirková, Laco Lučenič, Kamil Peteraj

4. Whitney

Celým jménem Whitney Elizabeth Houston zažila v hudební branži díky svému hlasu úspěch, jako téměř nikdo jiný. Za svůj bohužel trestuhodně krátký, ale intenzivní život dokázala posbírat přes 400 ocenění a je i dle Guinnessovy knihy rekordů nejoceňovanější umělkyní všech dob. Kromě toho lze poměrně úspěšně spekulovat nad tím, že jde o jednu z nejúspěšnějších a nejprodávanějších zpěvaček všech dob. Whitney byla a stále je legendou. Avšak i v jejím případě byl nesmírný úspěch vykoupen pořádnou dávkou pádů a bolesti. Její skutečný osud byl tak zveřejněn až šest let po její smrti, a s požehnáním matky i nejbližších příbuzných.

Whitney
Whitney
hudební | životopisný | Velká Británie / USA |
Režie: Kevin Macdonald
Hrají: Whitney Houston, Kevin Costner, Ellen White, L.A. Reid, Gary Houston

5. Karel Svoboda: Šťastná léta

Co se skládání hudby týče, platil Karel Svoboda v druhé polovině 20. století v Československu za nefalšovaného génia. Dokument o svém tátovi, jehož písně dodnes patří k těm nejznámějším a všichni je chtě nechtě nosíme v hlavách, natočil v roce 2020 Petr Klein Svoboda, Karlův syn. Zakomponoval do něj mimo jiné i dosud neznámé záběry z domácích videí, z nichž je mimo jiné patrné, že Karel Svoboda mezi pracovním a soukromým životem žádnou viditelnou bariéru neměl. V dokumentu nechybí svědectví Svobodových spolupracovníků Karla Gotta či Heleny Vondráčkové.

Karel Svoboda: Šťastná léta
Karel Svoboda: Šťastná léta
Režie: Petr Klein Svoboda
Hrají: Karel Svoboda, Hana Bohatová, Petr Klein Svoboda, Karel Gott, Michal David

6. Lucie: Příběh jedný kapely

Kapela Lucie patří k těm několika světlým výjimkám, kdy jsou spolu jednotliví kapelníci i po dekádách koncertování stále schopni nejen mluvit, ale dokonce i tvořit, aniž by se ze srdce nenáviděli. Tenhle „kvartet“ pod vedením Davida Kollera však po svém debutu v roce 1988 stále funguje a nějakým zázrakem jede dál. Jak vznikaly nejslavnější hity kapely? Co se dělo v zákulisí a kolikrát to už už vypadalo, že se kapela kvůli osobním sporům musí rozpadnout? To vše, a ještě víc přináší dokument, do nějž členové Lucie mimo jiné přidali i své osobní záběry ze zákulisí, které zatím nebyly nikdy publikovány.

Lucie: Příběh jedný kapely
Lucie: Příběh jedný kapely
Režie: David Sís
Hrají: David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák, P.B.CH.

7. Magický hlas rebelky

Zpěvačka Marta Kubišová patří k největším symbolům komunistického útisku a represí. Poté, co v letech 1966, 68 a 69 ovládla anketu Zlatý slavík a platila za sex symbol, byla v rámci normalizace její strmě stoupající kariéra nekompromisně ukončena.  Její píseň Modlitba pro Martu ji odsoudila na 20 let k životu v ústraní bez veřejného vystupování, který však přijala statečně a bez řečí. Zatímco ji STB pravidelně vyslýchala a šikanovala, byla nesmírně talentovaná a půvabná zpěvačka nucena živit se lepením pytlíků. Rok 1989 jí však přinesl svobodu a kariérní comeback, z něhož dodnes mrazí. Dokument Magický hlas rebelky přináší na turbulentní život ženy, jež se stala symbolem odporu proti komunismu, zcela unikátní pohled.

Magický hlas rebelky
Magický hlas rebelky
české filmy | dokumentární | Česká republika |
Režie: Olga Sommerová
Hrají: Marta Kubišová, Aneta Langerová, Pavel Kohout, Milan Hein, Václav Neckář

8. Amy

Režisér Asif Kapadia přináší velmi povedený, intimní a emočně silný dokumentární pohled na životní příběh nesmírně talentované britské zpěvačky a skladatelky Amy Winehouse. Skrz působivou koláž dosud nikdy nepublikovaných záběrů, otevřených rozhovorů, ale i hudebních vystoupení životopisný dokument popisuje, jak se Amy stala světově slavnou a jak kvůli slávě složitě bojovala se závislostí i svými osobními démony, což vyústilo až v její předčasnou, tragickou smrt v pouhých 27 letech.

Amy
Amy
Režie: Asif Kapadia
Hrají: Amy Winehouse (a.z.), Mark Ronson, Tony Bennett, Pete Doherty, Russell Brand (a.z.)

9. Iveta

Příběh hudební kariéry Ivety Bartošové patří k těm vůbec nejsilnějším, které jsme v posledních dekádách zažili. Z dospívající dívky se v osmdesátých letech prakticky přes noc stala hvězda a po boku Petra Sepéšiho a posléze Ladislava Štaidla dosáhla celonárodní slávy, prodala statisíce alb a stala se trojnásobnou zlatou slavicí. A právě této úplně první etapě její kariéry, kdy o slávě mladá Iveta teprve snila, zatímco se účastnila pěveckých soutěží, vypráví minisérie z díly Voyo Originál. Jak to bylo s Petrem Sepéšim a jakou cenu si osud od Bartošové za splnění jejího snu vyžádal?

Iveta
Iveta
Voyo | Originál | životopisný | Česká republika |
Hrají: Anna Fialová, Vojtěch Vodochodský, Eliška Křenková, Igor Chmela, Alena Mihulová

10. Karel Special

Dokumentární snímek Karel Special je potřeba neplést si z jeho předchůdcem Karel. Toto „pokračování“ z roku 2022 představuje téměř hodinu záběrů ze soukromí a rodinného života Karla Gotta ve společnosti manželky Ivany a svých dvou nejmladších dcer Charlotte a Nelly. Nechybí ale i unikátní scény Gotta se svými dvěma vnuky, syny dcery Lucie. Jako kontrast k těmto intimním vhledům do domova nejúspěšnějšího zlatého slavíka pak působí záběry z jeho profesionálního života.

Karel Special
Karel Special
Režie: Olga Malířová Špátová
Hrají: Karel Gott, Charlotte Ella Gottová, Ivana Gottová, Nelly Sofie Gottová

11. Osvoboďte Britney Spears

Jak strašně se ke své vlastní dceři dokáže chovat otec a kam až jsou ochotni pro exkluzivní informace zajít novináři? To jsou dvě otázky, na něž nabízí životní příběh popové hvězdy Britney Spears poměrně strašidelné odpovědi. Kromě začátků její pěvecké kariéry v kostelním sboru a cestě talentované mladé holky až ke hvězdám se dokument věnuje i kontroverznímu opatrovnictví, díky němuž se soudila s vlastním otcem. Investigativní novináři deníku New York Times zde přicházejí se šokujícími odhaleními toho, jak opatrovnictví ve skutečnosti fungovalo a že otec Britney prakticky kontroloval každý aspekt jejího života a každý její krok včetně odposlouchávání telefonů.

Osvoboďte Britney Spears
Osvoboďte Britney Spears
dokumentární | USA |
Režie: Samantha Stark
Hrají: Britney Spears, Tancharoen Kevin, Daniel Ramos, Paris Hilton, Adele

12. Lucie Bílá: Život je zebra

Dva roky života zlatou slavici Lucii Bílou téměř na každém kroku sledoval filmový štáb režiséra Miloslava Šmídmajera, aby zachytil její soukromí, chování mimo oči veřejnosti či vztah s partnerem. Výsledkem je velmi originálně pojatý, dynamický a emocemi nabitý dokument, který ukazuje, že ani sebevětší sláva člověku rozhodně nedává patent na to, jak se v životě vyhýbat pádům a těžkým okamžikům. Hlavně ale jde o 100% autentický životní příběh Lucie Bílé, v němž vzhledem k délce jeho tvorby slavná zpěvačka nemohla jinak než ukázat své pravé já.

Lucie Bílá: Život je zebra
Lucie Bílá: Život je zebra
Režie: Miloslav Šmídmajer
Hrají: Lucie Bílá, Petr Kratochvíl, Filip Kratochvíl