1. Tři oříšky pro popelku

Když se řekne nejlepší vánoční pohádka, snad každý automaticky odpoví, že si Vánoce neumí představit bez téhle absolutní klasiky s Libuší Šafránkovou v hlavní roli. Jednou tajemný čarostřelec v zelené kamizole, podruhé záhadnou, důvtipnou princeznou, která okouzlí, ale kým je neprozradí a zanechá po sobě jen jeden střevíček. Najde nakonec princ v podání Pavla Trávníčka nohu své vyvolené, které ztracený střevíček padne?

Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku
české filmy | pohádka | Československo / Německo |
Režie: Václav Vorlíček
Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesch

2. S čerty nejsou žerty

Další nepostradatelná klasika, bez které se neobejdou žádné české Vánoce. V tomhle pohádkovém světě nechybí vůbec nic. Velmi bohatě je zde zastoupeno nejen skromné, pokorné a hrdinské dobré, ale i nafoukané, zlomyslné a arogantní zlo, a to nejen peklem a jeho obyvateli čerty. Jak si počestný chasník Petr poradí s macechou Dorotou Máchalovou, která se snaží zmocnit majetku jeho rodiny, zatímco jej pošle na vojnu? Možná se pro nalezení spravedlnosti bude muset spojit právě s pekelníky.

S čerty nejsou žerty
S čerty nejsou žerty
Režie: Hynek Bočan
Hrají: Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Karel Heřmánek, Jana Dítětová, Josef Kemr

3. Anděl páně

Pravděpodobně nejlepší novodobý pohádkový počin, který se v Česku urodil a perfektně se hodí právě k Vánocům. Odehrává se totiž zrovna ve vánočním čase, a to přímo na samotných nebesích, kde se vše chystá na nadcházející narozeniny Ježíška. Pánu Bohu však dochází trpělivost s neposlušným andělem Petronelem a posílá jej tak za trest na zem, aby zde konal dobro a napravil hříšného člověka, nebo na Štědrý den propadnul navždy peklu.

Anděl Páně
Anděl Páně
pohádka | Česká republika |
Režie: Jiří Strach
Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Zuzana Kajnarová, David Švehlík, Oldřich Navrátil

4. Princ a večernice

Další kultovní pohádka, další výborně ztvárněná princezna Večernice v podání Libuše Šafránkové. Tentokrát se jejím chrabrým princem stává Velen v podání Juraje Ďurdiaka. Ten bude muset svést souboj s vládcem nečasu, čarodějem Mrakomorem, jež má na překrásnou princeznu rovněž zálusk. Zkrátka souboj dobra a zla, jak se patří.

Princ a Večernice
Princ a Večernice
české filmy | pohádka | Československo |
Režie: Václav Vorlíček
Hrají: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský

5. Šíleně smutná princezna

Legendární role známé zpěvačky Heleny Vondráčkové po boku stejně výborného Václava Neckáře, to je pohádka Šíleně smutná princezna, nestárnoucí klasika plná nezapomenutelných scén, písní i hlášek. Aby také ne, když je jejím režisérem kultovní Bořivoj Zeman (Pyšná princezna, Byl jednou jeden král…, Anděl na horách, Honza málem králem).

Šíleně smutná princezna
Šíleně smutná princezna
Režie: Bořivoj Zeman
Hrají: Helena Vondráčková, Václav Neckář, Bohuš Záhorský, Jaroslav Marvan, Josef Kemr

6. Pyšná princezna

A když už je řeč o Bořivoji Zemanovi a Pyšné princezně, ani ta samozřejmě na Voyo nechybí. Hlavní role si tentokrát střihne další mimořádně talentovaná dvojice – Alena Vránová jako princezna Krasomila a Vladimír Ráž jako její ženich král Miroslav. Svého času pohádka pokořila snad všechny rekordy v návštěvnosti kin a Vánoce bez ní si snad ani nelze představit.

Pyšná princezna
Pyšná princezna
Režie: Bořivoj Zeman
Hrají: Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Mária Sýkorová, Jaroslav Seník

7. Princezna se zlatou hvězdou

Nechce se ani trochu věřit, že od natočení tohoto pohádkového klenotu již uplynulo více než 60 let! Napovídá tomu snad jen fakt, že z hvězdného hereckého ansámblu – František Smolík, Marie Kyselková, Martin Růžek, Karel Effa či Josef Zíma už dnes žije jen poslední jmenovaný, jenž letos oslavil požehnané 90. narozeniny. To však nic nemění na skutečnosti, že jde o naprostou vánoční klasiku, která ke svátkům zkrátka patří.

Princezna se zlatou hvězdou
Princezna se zlatou hvězdou
české filmy | pohádka | Československo |
Režie: Martin Frič
Hrají: František Smolík, Martin Růžek, Marie Kyselková, Josef Zíma, Jarmila Kurandová

8. Tři bratři

Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula vyrážejí jako trojice bratrů do světa, aby si našli krásné nevěsty a mohli po rodičích převzít grunt. Čeká je pouť plná kouzel, pohádkových bytostí, nástrah i nečekaných příhod, na jejímž konci snad dokáží všichni tři najít vytouženou lásku. Hudbu k pohádce napsal Jaroslav Uhlíř a scénář pochází z pera oscarového Zdeňka Svěráka

Tři bratři
Tři bratři
pohádka | Česká republika |
Režie: Jan Svěrák
Hrají: Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula, Miroslav Táborský, Bolek Polívka

9. Čertí brko

Další velmi nová pohádka z roku 2018, která vypráví o kouzelném Čertím brku, jehož úkolem je zapisovat pečlivě všechny hříchy smrtelníků z městečka Pytlov a blízkého okolí. Jenže co dělat, když se tento důležitý pekelný nástroj rozbije? Lucifer se nakonec rozhodne odeslat na pobočku u Pytlova svého čerta Bonifáce. Ten se však stihne na pozemském světě sotva rozkoukat a už je mu Čertí brko ukradeno. Kouzelný předmět se však do rukou obyčejných lidí nikdy neměl dostat, a tak začíná koloběh divokých událostí, které bude muset Bonifác vyřešit a napravit.

Čertí brko
Čertí brko
pohádka | Česká republika / Slovensko |
Režie: Marek Najbrt
Hrají: Jan Cina, Ondřej Vetchý, Judit Bárdos, Jan Budař, Marek Daniel

10. Sedmero krkavců

Že moderní české pohádky stále stojí za pozornost, dokazuje i tento příběh Alice Nellis z roku 2015 s Marthou Issovou v hlavní roli. Jde o adaptaci klasické, stejnojmenné pohádky Boženy Němcové. Mladá dívka Bohdanka se musí pokusit vysvobodit svých sedm bratrů, které matka před lety v návalu vzteku proklela a tím proměnila v krkavce. Cesta to však nebude jednoduchá a prověří odvahu, vytrvalost, ale i férovost Bohdanky.

Sedmero krkavců
Sedmero krkavců
české filmy | pohádka | Česká republika / Slovensko |
Režie: Alice Nellis
Hrají: Martha Issová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Sabina Remundová, Zuzana Bydžovská

11. Jak se budí princezny

A končíme pravděpodobně nejpopulárnějším a nejlepším zpracování legendární české pohádky o princezně Růžence, která se v den svých sedmnáctých narozenin tak, jak praví kletba, píchne do prstu a navěky usne i s celým královstvím. Osud jí i její rodiny a poddaných má v rukou princ Jaroslav, který se i přes zákaz vydává do zakletého království, aby se k spící Růžence dostal a vysvobodil ji. V hlavních rolích se představí Jiří Sovák, Milena Dvorská, Marie Horáková, Jan Hrušínský či Jan Kraus.

Jak se budí princezny
Jak se budí princezny
Režie: Václav Vorlíček
Hrají: Jiří Sovák, Milena Dvorská, Marie Horáková, Jan Hrušínský, Jan Kraus

​Máte-li chuť spíš na nějaký romantický či komediální vánoční film než klasickou pohádku, podívejte se na seznam nejlepších vánočních filmů dostupných na, mezi nimiž si vybere úplně každý.