Byť je sv. Václav patronem naší země již stovky let, Den české státnosti se oficiálně jakožto státní svátek slaví až od roku 2000, kdy jej schválila Poslanecká sněmovna. Jeho původ však sahá stovky let do historie českého národa, kdy bylo 28. září rok co rok slaveno jakožto památné datum, kdy byl Václav zavražděn svým bratrem Boleslavem.
Samotný začátek svobodného českého, respektive tehdy československého státu, si můžete připomenout třeba ve filmu Hovory s TGM, který vychází ze stejnojmenné knihy Karla Čapka a popisuje jeho dialog s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.
Minout byste rozhodně neměli ani Svěrákův Tmavomodrý svět, jež vypráví poutavý příběh československých pilotů, jež ve službách britské RAF startovali proti německým letounům ve snaze bránit nejen svůj dočasný britský domov, ale s touhou, že jednoho dne se po porážce Německa budou moci vrátit zase zpět do vlasti.
V letošním roce rovněž uplynulo přesně 80 let od atentátu na Reynharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté Gabčík a Kubiš. Období nemilosrdných represí a odplaty nacistů vůči Čechům po Heydrichově smrti vám zase velmi živě dokáže přiblížit film Lidice Petra Nikoaleva.
Známé oběti následujícího, komunistického režimu v Československu vám zase na jednom z nejznámějších mučedníků ukáže snímek Jan Palach. Ten popisuje, co předcházelo rozhodnutí mladého dvacetiletého studenta upálit se na začátku roku 1969 na Václavském náměstí. Dozvíte se také, proč o jeho činu dopředu nevěděli ani jeho nejbližší včetně matky či přítelkyně.
Výběr je ale mnohem širší. Z následující desítky filmů, které se věnují řadě zásadních historických událostí v Československé a České republice během 20. století, si určitě pro sváteční odpočinek něco vyberete i vy: