​1. Tajemství královské rodiny

Žánr: Dokumentární, Životopisný
Původ a premiéra: Velká Británie | 2020
Délka: 4 x 45 min

Osmidílný britský dokumentární cyklus se jako jeden z mála nezabývá na veřejnost vystavovaným královským pozlátkem, který všichni moc dobře známe. Tady tvůrci tento PR obraz bez okolků odstraní a podívají se až do samotných útrob britské královské rodiny.

Kdo ve skutečnosti životy urozených členů vládnoucího rodu platí? Kolik z britských daní musí na údržbu paláců nebo cestování po světě plynout? Anebo jakými dalšími způsoby si britská královská rodina na svůj honosný život velmi lukrativně vydělává?

To vše a mnoho dalšího ze zákulisí nejmocnějšího královského rodu světa, který si stále drží svou moc, relevanci a vliv, vám postupně odhalí celkem šest hodin zajímavých záběrů, nově odtajněných dokumentů i zajímavých svědectví těch, kteří ke královské rodině měli či mají velmi blízko.

​2. Královský pár v neklidném století

Žánr: Dokumentární, Publicistický
Původ a premiéra: Česká republika | 2021
Délka: 47 min

Celkem 73 let byli královna Alžběta II. a její manžel a zároveň vzdálený příbuzný, prapravnuk královny Viktorie, princ Philip, svoji. Z této doby navíc rekordních 69 let Alžběta a Philip strávili jakožto královský pár, během kterých se je naučil znát i milovat takřka celý svět. A byť se jejich život strávený v obklopení honosných zdí královských hradů a zámků může na první pohled zdát být pohádkovým a vždy zalitým sluncem, realita byla mnohdy zcela jiná.

Dokumentární snímek na celkem pěti osudových okamžicích z jejich života postupně skrz vyprávění Otakara Brouska ml. Ukazuje, že v mnoha chvílích mělo jejich panování k věčným úsměvům, nekonečnému štěstí a bezstarostnému manželskému životu velmi daleko. A že museli během svých životů už od dětství řešit celou řadu výzev, s nimiž se obyčejný smrtelník nikdy nesetká.

Na rozdíl od prvního dokumentu je tento dílem českých tvůrců a zároveň u něj nemusíte strávit dohromady šest hodin, nýbrž jen 47 minut.

Vyzkoušet 7 dní zdarma

​3. Princ Philip – portrét

Žánr: Dokumentární, Životopisný
Původ a premiéra: Velká Británie | 2019
Délka: 50 min

Pokud by vám dva zmíněné dokumenty o britské královské rodině a královně Alžbětě II. byly málo, můžete si do třetice dát ještě další britský dokument zaměřující se primárně na královnina manžela prince Philipa.

Kromě hromady dosud nezveřejněných archivních záběrů z princova života nabízí snímek opravdu bohaté kvantum informací, mezi nimiž se určitě najde celá řada faktů, které jste o něm doposud vůbec nevěděli.

Jak se potomek hned dvou různých královských rodů, jež se roku 1921 narodil na řeckém ostrově Korfu a v dětství zažil skutečnou chudobu, dokázal dostat až po bok britské královny a vydržet zde přes 70 let? Na to vám během 49 minut dá tento dokument velmi detailní a zajímavou odpověď.

Princ Philip - portrét
Princ Philip - portrét
dokumentární | životopisný | Velká Británie |
Režie: Vance Goodwin, Adrian Munsey
Hrají: Prince Philip, vévoda z Edinburghu, královna Alžběta II., princ Charles

4. Diana

Žánr: Drama
Původ a premiéra: Velká Británie / Francie / Belgie | 2013
Délka: 113 min

Za jednu z nejtěžších a nejsložitějších epizod vlády královny Alžběty II. lze nepochybně považovat první manželství jejího syna prince Charlese a Diany, princezny z Walesu. Nejen proto, že celý dvůr musel ustát stud spojený s rozvodem dědice trůnu. Ale tak kvůli mimořádné popularitě Diany a s tím spojeným růstem nepopularity královské rodiny, jež vyvrcholila po tragické smrti matky princů Williama a Harryho.

Hraný životopisný film Olivera Hirschbiegela se ve svých 113 minutách zaměřuje na poslední dva roky života tehdy již rozvedené Diany, která stále bojuje s obrovským mediálním tlakem kvůli svému rozpadlému manželství s Charlesem, ale zároveň nachází nový klid v náručí kardiochirurga pákistánského původu Hasnata Khana. Po komplikovaném sňatku s dědicem trůnu se tak populární žena vrhá do nejistého vztahu s muslimem, který je od samého začátku rovněž pod palbou jeho rodiny.

Diana
Diana
drama | Velká Británie / Francie / Belgie |
Režie: Oliver Hirschbiegel
Hrají: Juliet Stevenson, Charles Edwards, Douglas Hodge, Naveen Andrews, Naomi Watts
Titul není dostupný