Minisérie Roubal vznikla na motivy skutečných událostí. V jejím středu stojí sériový vrah Ivan Roubal (Hynek Čermák), jedna z nejděsivějších a zároveň nejkontroverznějších figur české kriminalistiky.

„Z producentského pohledu byl velmi lákavý rozpor mezi tím, jak Ivan Roubal vypadal, jak se navenek choval a jak hrozné činy mu nakonec byly prokázány. Navíc se k nim nikdy sám nepřiznal. Věřili jsme, že z rozplétání všech jeho činů půjde uplést zajímavý příběh nejen o jeho zločinech, ale především o souboji dobra, zla a spravedlnosti mezi těmito dvěma póly,” představují minisérii producenti Evolution Films Pavel Berčík a Ondřej Zima.

Hlavní postavou příběhu je Daniela (Kamila Trnková), koncipientka Roubalova obhájce, advokáta Hynka Pokorného (Jan Čenský), která v průběhu procesu s Roubalem řeší velké morální dilema: Má se i nadále angažovat v případu klienta, který se jí hnusí a o jehož vině je jednoznačně přesvědčena? Nebo má naopak porušit profesní zásady, vydat orgánům činným v trestním řízení důkazy usvědčující klienta, a připravit se tak o budoucí kariéru elitní advokátky, k níž díky svým ambicím a inteligenci míří?

„Víc než o Roubalovi, kterého vlastně nikdy nikdo nepochopil, protože on sám do sebe nenechal nikoho nahlédnout, je náš příběh o policistech, kteří se lopotně snažili, aby zlu bylo dokázáno, že je skutečně zlé, a o jejich protihráčích, kteří se snažili dělat co nejlépe svou práci - obhajovali zlo, protože v demokracii má každý právo na obhajobu, i masový vrah. Jenže aby dosáhli vlastního úspěchu, šli doslova přes mrtvoly. Je to typický devadesátkový příběh, ale má přesah i do dnešní doby. Každý den se setkáváme s tím, že se evidentní zlo arogantně obhajuje, až to skoro začínáme považovat za normální a přestáváme vnímat, jaké nebezpečné to je,” přibližuje projekt režisérka Tereza Kopáčová. „Musím přiznat, že tentokrát jsem si výjimečně nevybírala téma, ono si naopak vybralo mne a já si k němu musela najít cestu. Chci říct – nebylo mou touhou točit cokoli o Ivanu Roubalovi. Ale byla jsem nadšená z rozhodnutí TV Nova zase po letech investovat do ambiciózních českých projektů, nově prostřednictvím Voyo,” dodává.

Kromě zmíněných herců se ve výrazných rolích objeví David Švehlík (policista Jakub), Dagmar Havlová Veškrnová (státní zástupkyně Markéta Neumann) a Vojtěch Vodochodský (její asistent Roman).

Třídílná minisérie svým filmově pojatým zpracováním splňuje současné standardy tzv. quality TV . V hlavních i vedlejších rolích se divákům Voyo představí největší hvězdy českého filmu a divadla. Minisérie znamená také návrat režisérky Terezy Kopáčové na Novu (v minulosti pro Novu natočila tři filmy z ceněného cyklu Soukromé pasti a podílela se i na kultovním seriálu Dokonalý svět). Roubal je zároveň prvním režisérčiným dobovým projektem.  Tvůrcům se podařilo vytvořit vizuálně věrnou evokaci českých devadesátých let.

Minisérie reaguje na neutuchající diváckou poptávku po žánru ‚true crime’, tedy dokumentárních rekonstrukcích nebo hraných dílech natočených na motivy skutečných kriminálních případů. V tomto směru neponechali tvůrci Roubala nic náhodě – natáčelo se v pražských i mimopražských lokacích, které se často shodovaly s prostředími, v nichž se předobrazy filmových postav reálně vyskytovaly. Všem fázím příprav projektu i na jeho natáčení pak byl jako odborný poradce přítomen Jan Štoček, bývalý vyšetřovatel legendární pražské mordparty, jíž se v devadesátých letech podařilo rozkrýt většinu závažné kriminální činnosti, včetně vražd Ivana Roubala.

„True crime je z principu vzrušující: jít po reálných stopách a snažit se je proměnit ve fungující televizní tvar. Být si vědoma toho, že téměř za každou postavou je nějaký reálný člověk. Vzrušující bylo i projít si tu cestu s reálným vyšetřovatelem kauzy Roubal, majorem Štočkem. Také to byla moje první ,dobovka’, doteď jsem se jim záměrně vyhýbala. Ale devadesátky, to je moje mládí a doba nevídaných možností, vzrušená i vzrušující,“ uvádí ke svému režijnímu pojetí specifického žánru Tereza Kopáčová.

„Diváci mohou očekávat napětí, zajímavé postavy v podání skvělých herců, poctivou kriminální linku a věrnou atmosféru 90. let,” zvou producenti Pavel Berčík a Ondřej Zima ke sledování minisérie. A dodávají: „Věříme, že téma souboje dobra a zla rezonuje ve společnosti neustále. Zásadní je ale také to, že zlo se musíme naučit dobře a včas rozpoznat, protože někdy může být skryto za maskou dobra.”

Případ Roubal
Případ Roubal
kriminální | Voyo | Originál | Česká republika |
Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, Jan Čenský, David Švehlík, Vojtěch Vodochodský

Hrají: Kamila Trnková, David Švehlík, Dagmar Havlová Veškrnová, Hynek Čermák, Vojtěch Vodochodský, Jiří Roskot, Helena Dvořáková, Cyril Dobrý, Regina Rázlová, Jitka Sedláčková, Ladislav Hampl a další

Režie: Tereza Kopáčová; scénář: Tomáš Bombík, Zdeněk Jecelín, Václav Hašek; producent: Evolution Films - Pavel Berčík, Ondřej Zima; producent za TV Nova: ………..; výkonný producent: Martina Stránská; hlavní kameraman: Pavel Berkovič; střih: Michal Hýka; sound design: Radim Hladík; hudba: Jiří Hájek; architekt: David Voborský; kostýmy: Zuzana Formánková; masky: Barbora Potužníková